Лікарі діагностують перелом у випадку, коли цілісність кістки є порушеною. Причиною цьому зазвичай стає травма, проте іноді переломи можуть виникати внаслідок патологічного процесу у кістці (маються на увазі пухлини або запалення). Менш проблематичними, однак також вкрай неприємними є вивихи. Якщо у місці поєднання суглобових кінців кісток виникає зсув, лікарі діагностують вивих.
Ознаки перелому або вивиху
Самостійно визначити перелом або вивих не завжди можливо, саме тому для підтвердження лікар обов’язково робить рентген. Проте є декілька факторів, які на них вказують.
Існують абсолютні та відносні симптоми перелому.
Абсолютні (тобто такі, що очевидно говорять про перелом):
зовнішній вигляд є нехарактерним, положення кістки візуально змінюється;
можна спостерігати порухи у місцях, де немає суглобів;
наявність крепітації – хрусту при натисканні на зону, де підозрюється перелом;
відкритий перелом (відкрита рана, видно кістку).
З відносними симптомами все дещо важче – факт травми є, проте бути впевненим у наявності перелому неможливо:
зовнішній вигляд травмованої зони дещо змінився;
при порухах чи навантаженні кінцівки виникає біль;
поява гематоми чи синяка на місці травмованої зони;
При вивихах також існують деякі симптоми, що вказують на його наявність. Це:
біль, що не дозволяє рухати травмованою ділянкою;
під час порівняння зі здоровим суглобом прослідковується деформація;
поява набряку;
вивих ноги характерний візуальним скороченням травмованої кінцівки, вивих плеча – зміною пульсу та занімінням руки.
Чому виникають переломи та вивихи?
Зазвичай, причиною перелому стає занадто високе навантаження на кістку, до якого вона не є готовою. Проте, у дітей та людей похилого віку переломи іноді стаються навіть під час звичних навантаженнях – їх кісткова тканина не є достатньо міцною.
Які причини? Це:
Для різного віку характерні й різні переломи. Так, старші люди частіше всього ламають шийку стегна, а діти – руки.
Лікування переломів та вивихів
У перші хвилини після перелому потрібно зафіксувати кінцівку, не намагаючись більше нічого робити самостійно. Травмованого потрібно одразу везти до травматолога.
Процес лікування перелому виглядає приблизно так:
повний огляд і пальпація кінцівки;
призначення рентгену або комп’ютерної томографії у разі серйозних чи важких випадків. Комп’ютерна томографія дає більш детальну інформацію, ніж знімок;
після обстеження слідує проведення репозиції кісткових уламків та правильне їх розміщення, тобто лікар «вправляє» перелом;
фіксація кінцівки – гіпс або полімерна пов’язка. Це необхідно для правильності протікання процесу зрощення кісток – завдяки неподвижності кістки. Не існує точних термінів носіння гіпсу або пов’язки – все це залежить від важкості конкретного випадку, місця перелому та його характеру. Проте існують певні закономірності – так, перелом ноги зазвичай пророкує довший термін носіння гіпсу, ніж перелом руки.
При вивихах суглобів багато хто намагається одразу їх «вправити», проте це дозволяється робити тільки впевненим у своїх знаннях людям. У іншому випадку це може нанести значну шкоду. Тому навіть при незначних вивихах рекомендується консультація та допомога травматолога. Аналогічно, як і з переломом, пошкоджену ділянку потрібно зафіксувати – бажано у підвішеному стані, можна прикласти лід для зменшення больових відчуттів.
Процес лікування вивиху:
огляд лікаря та призначення рентгенологічного дослідження;
вправлення суглобів спеціалістом за умови підтвердження вивиху;
накладання тугої пов’язки, рідше – гіпсу.
Приблизний час носіння такої пов’язки – близько 4 тижнів. Після її зняття пацієнту зазвичай призначають лікувальну гімнастику.
Записатись на прийом до лікаря-травматолога МЦ «Оксфорд Медікал» можна заповнивши форму на нашому сайті, або зателефонувавши за номером (032) 245-00-00.