Внутрішньосуглобовою блокадою називають ін’єкції лікарських засобів у суглоби з метою зменшення больових відчуттів і зняття запального процесу. Місце для введення лікарського засобу – порожнина суглобової сумки або у м’які тканини, які розташовуються поряд з суглобом. Метод блокади суглобів – це новітній підхід до лікування розладів опорно-рухового апарату, який дозволяє усунути больові відчуття повністю.
Коли призначають блокади?
Існує досить багато патологій, за яких саме такий метод лікування буде актуальним. До таких належить:
міжреберна невралгія;
так званий тунельний синдром (защемлені нервові закінчення);
болючі м’язові спазми;
грижа дисків (міжхребцеві з’єднання), протрузія;
неврит, подагричні артрити;
остеохондроз;
патології оточуючих суглоби тканин;
шпора п’яти тощо.
Ін’єкція призначається при регулярних посттравматичних больових відчуттях як в хребті, так і в суглобах.
Найчастіше використовують блокади колінні, тазостегнові, ліктьового суглоба, стопи і кисті, міжхребцевих суглобів.
Як проходить процедура?
Зазвичай ін’єкцію вводять в одну точку – туди, де найбільш виражений біль, проте бувають випадки введення у кілька ділянок. Це залежить від стану та больового синдрому пацієнта і визначається лікарем.
Процедура не вимагає особливої підготовки – при необхідності попередньо може бути проведено рентгенівське дослідження або УЗД.
Етапи проведення процедури:
- Оброблення шкіри антисептиком;
- Введення препарату в м'які тканини, які оточують суглоб, дуже близько до самого суглобу або в суглобову щілину (якщо мова йде про внутрішньосуглобову). Вводять ліки повільно, щоб не травмувати тканини.
- По закінченню введення препарату, суглоб обмежують в рухах – це робиться для уповільнення евакуації ліків внаслідок активного кровотоку.
Види блокад
Відповідно до місця введення уколу розрізняють такі блокади:
Паравертебральна блокада: місце уколу – близько до хребців.
Періартикулярна блокада: місце уколу – розташовані біля суглоба тканини (наприклад, звязки або сухожилля).
Внутрішньосуглобова блокада або пункція суглоба: місце уколу – порожнина суглоба.
Внутрішньокісткова блокада: місце уколу – кісткова тканина.
Епідуральна блокада: місце уколу – епідуральна порожнина.
Іноді суглобові блокади вводяться для визначення анатомічного походження болю пацієнта. Не завжди можливо визначити, які саме тканини – первинні генератори болю. Такі блокади називаються діагностичними.
Якщо недостатньо інформації про стан пацієнта і ефективність проведеної процедури чи хірургічних результатів, існують блокади, які допомагають зрозуміти, чи раціональним є продовження лікування хірургічним шляхом, або ж вистачить лікувально-терапевтичних процедур. Такі блокади називають прогностичними.
Якщо після операції залишається біль, існує можливість виникнення ускладнень внаслідок посттравматичного чи вісцерального болю, а також для зменшення тривалості госпіталізації та запобігання розвитку вегетативної дистрофії та фантомних болей кінцівок також використовуються блокади. Вони називаються профілактичними.
Який результат ін’єкції?
Результатом внутрішньосуглобних блокад є швидке зниження болю одразу після введення ліків. Пізніше зменшується і спазм у м’язах, набряки, ознаки запалення починають зникати. Завдяки максимальній концентрації ліків в ураженій ділянці, впливу на ЦНС на рівні рефлексів та дії анестетиків обмінні процеси всередині суглобу приходять в норму і їх рухливість стає більшою.
Протипоказання
Оскільки блокада суглобів є досить безпечною процедурою, фактично простим введенням ліків, то вона практично ніколи не викликає ніяких ускладнень. Проте, існує декілька факторів, за яких така процедура є протипоказаною. Ін’єкції заборонені при:
індивідуальній непереносимості препарату;
інфекційному ураженні тканин;
лихорадці;
нирковій, серцево-судинній, печінковій недостатності;
декомпенсації цукрового діабету;
імунодефіциті.
Записатись на прийом до лікаря-травматолога МЦ «Оксфорд Медікал» можна заповнивши форму на нашому сайті, або зателефонувавши за номером (032) 245-00-00.