Тонзиліт (ангіна) – це бактеріальне запалення мигдаликів, здебільшого викликане гемолітичним стрептококом групи А. Згідно зі статистикою, близько 15-20% дорослих по всьому світу страждають хронічною ангіною. Що стосується дітей, то цей відсоток ще більший – 25-30%. У разі швидкого розвитку запалювального процесу, захворювання називають гострим тонзилітом. Якщо розвиток проходить довго і в’яло – це хронічний тонзиліт, або фолікулярна (гнійна) ангіна.
ЧОМУ ВИНИКАЄ ТОНЗИЛІТ?
Хвороба є дуже розповсюдженою у світі. Важко назвати захворювання, яке трапляється частіше. Якщо воно і існують, то не несе такої загрози, як тонзиліт.
Насправді, лімфоїдна тканина мигдалин гортані – це своєрідний бар’єр для проникнення в дихальні шляхи бактерій і вірусів. За умови довгого інфекційного процесу, вони самі можуть стати джерелом проблеми, а хвороба – поширитися на інші органи.
Вірус передається повітряно-крапельним шляхом. Збудниками хвороби є стрептокок, гемофільна паличка та моракселла. Внаслідок бактеріальної інфекції послаблюється імунітет, і розвивається ангіна. Захворювання виникає при наявності аденоїдів, поліпів або викривлення носових перегородок, а також гаймориту.
Крім того, тонзиліт – спадкова хвороба, тому передається від матері до дитини під час внутрішньоутробного розвитку.
Тонзиліт є доволі небезпечним, адже часто викликає ускладнення. На тлі хронічного тонзиліту розвивається запалення легень, середнього вуха (що у свою чергу призводить до зниження слуху), холецистит, ревматизм, поліартрит, інколи загострюються алергічні захворювання та інші.
СИМПТОМИ АНГІНИ
Тонзиліт можна виявити за наступними симптомами:
- лихоманка, озноб (температура може підніматись до 40⁰);
- біль у горлі або його подразнення;
- почервоніння мигдалин;
- білий або жовтий наліт на мигдалинах;
- головний біль;
- втрата апетиту;
- біль у вухах;
- труднощі при ковтанні;
- збільшення лімфатичних вузлів в області шиї або нижньої щелепи;
- неприємний запах з рота.
Раніше вважалось, що тонзиліт не вражає дітей до 3 років. Проте сьогодні, лікарі все частіше діагностують захворювання у малюків від 1-го до 2-ох роки. У такому віці тонзиліт може супроводжуватись нудотою, блювотою та болями в животі.
ЛІКУВАННЯ ТОНЗИЛІТУ У МЦ «ОКСФОРД МЕДІКАЛ»
Процес лікування залежить від причини виникнення хвороби. Для того, щоб її визначити, проводять обстеження:
- зовнішній огляд піднебінних мигдаликів на наявність гнійного вмісту;
- біохімічний аналіз крові;
- бактеріологічне дослідження з антибіотикограмою.
Лікування залежить від виду захворювання: гострий тонзиліт чи хронічний. При гострій ангіні назначають курс антибіотиків, а також ряд місцевих антисептичних засобів. Вони добре знеболюють і мають протизапальні властивості.
Лікування хронічного тонзиліту потрібно проводити 2-4 рази на рік. Частіше у випадках, коли ангіна повторюється 4 рази на рік і більше, супроводжується високою температурою та ускладненнями. Захворювання краще вилікувати один раз і назавжди. У іншому випадку, можливі ускладнення з боку суглобів, серця, нирок, а також навпаки – коли тонзиліт розвився на тлі інших захворювань – необхідне хірургічне лікування.
Терапія відбувається шляхом введення фітобальзаму у лакуни мигдаликів. Фітобальзам – гель на рослинній основі, який знімає запалення і набряк. Завдяки активним компонентам має бактеріостатичну та імуномоделюючу дію. Процедура полягає у введенні бальзаму у канали мигдалин. Пацієнт відчуває полегшення після другої процедури, проте для одужання потрібно пройти повний курс терапії, що складається з 15-20 сеансів по одному на день.
Записатись на прийом до лікаря-оториноларинголога можна заповнивши форму на нашому сайті, або зателефонувавши за номером (032) 245-00-00.