Продовжуємо рубрику «Інтерв’ю з лікарем». Сьогодні наш гість Ірина Підчеха -  кваліфікований терапевт, яка спеціалізується на питаннях дієтології. 

Яким на вашу думку має бути здорове харчування?

Здорове харчування - це те харчування, яке сприяє доброму самопочуттю, профілактиці недуг чи покращенні стану організму , забезпеченні достатньої кількості поживних речовин та підтримці /корекції ваги тіла.

З чого почати тим, хто вирішив правильно харчуватись?

Зробити ревізію того харчування, яке є на даний час (прописати щоденник харчування) і звернутись до спеціаліста для грамотного індивідуального підбору харчування.

Сніданок, обід та вечеря - розкажіть про особливості кожного прийому їжі.

Важливо, щоб в кожному прийомі їжі було достатньо білків, жирів, вуглеводів та клітковини, і щоб прийоми їжі були відповідні до фізичної активності та зручності.

Деяким людям важливо між трьома прийомами їжі витримувати чисті проміжки, а деяким - додавати перекуси, все індивідуально. Зараз також модним є 2-х разове харчування, інтервальне харчування, але воно не всім підходить.

Найважливіший прийом їжі - сніданок, але протягом дня теж не варто голодати і підтримувати енергетичний баланс. Вечеря - за 2-3 год до сну (маю на увазі “вчасного” сну, о 22-23.00 год), має бути легшою за обід. Це міф, що не можна їсти після 18.00

Скільки потрібно випивати води за день?

Нормою вважається 30-40 мл на 1 кг нормальної ваги тіла або 4% від вашої нормальної ваги. В середньому 1,5-3 л/добу, але треба ще враховувати пору року (в спеку хочеться більше), рівень фізичної активності ( в спортзалі є більша спрага) та іншу рідину в стравах.

Яка допустима норма вживання цукру?

5-10 % від загальної добової калорійності раціону. Якщо раціон на 2000 ккал, то допустимим максимумом вважається 50 г доданого цукру /добу, але ідеально згідно рекомендацій ВООЗ - 24 г для жінок ( 5 ч.л.без гірки) та 36 г для чоловіків ( 7 ч.л без гірки), не включаючи природній цукор з фруктів, але на них є теж своя норма.

Слід ретельно читати упаковки продуктів, адже під словом “цукор” також мається на увазі: мальтодекстрин, концентрат фруктового соку, нектар агави, кукурудзяний сироп, карамель, мальтоза, кленовий сироп, декстроза, глюкозні сиропи, кондитерський цукор, ячмінний солод, патока, галактоза.

Чи шкідливе вживання солі?

До 5 г/добу не шкідливе. Сіль додає стравам смаку, задоволення від їжі, тому не варто повністю виключати її з раціону, а лиш знати міру.

Як жири впливають на організм?

Чи варто їх обмежувати? Чи корисні для здоров'я знежирені продукти?

Жири - незамінима складова щоденного раціону, адже вони потрібні для засвоєння жиророзчинних вітамінів, роботи нервової системи (кожна нервова клітинка вкрита жировою мієліновою оболонкою), синтезу статевих гормонів, становлять захисний фосфоліпідний склад шкіри. Звісно, цінними є рослинні жири та тваринні, а не перероблені, рафіновані жири ( трансжири), та й важливе правильне співвідношення між першими і другими, але знежирені продукти не є корисними для організму людини, так само як і надто жирні (є ризик перебору калорій). 

Маєте свої запитання? Пишіть повідомлення у наші соцмережі додавайте хештег #запитайулікаря і наш лікар надасть відповідь.