Шановні пацієнти! Медичний центр «Оксфорд Медікал Львів», працює за двома адресами: проспект В. Чорновола, 45А, вул. Зубрівська, 21 (на Сихові).
Графік роботи: пн - сб з 9:00 - 19:00
Неділя з 11:00 - 16:00

Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Що таке гідроцеле?

Дробіняк Володимир Михайлович

Лікар уролог II категорії  

МЦ "Оксфорд Медікал Львів"

Гідроцеле (відома також як водянка оболонок яєчок) – це патологічний процес що характеризується накопиченням рідини  між оболонками яєчка.

КЛАСИФІКАЦІЯ:

 • за етіологією:

 1. Вроджена (Ізольована, сполучена з іншою порожниною).

 2. Набута (Первинна – характеризується виникненням дисбалансу між секрецією та адсорбцією рідини  між листками в піхвовій оболонці, вторинна – як ускладнення інших патологічний процесів).

 • за клінічним перебігом:

 1. Гостра – розвивається до 2 тижнів (після яких може безслідно зникнути або переходить у хронічну форму.)

 2. Хронічна.

 • за структурою:

 1. Однокамерна.

 2. Багатокамерна (при наявності спайок в серозній порожнині).

 • за розташуванням:

 1. Правобічне гідроцеле.

 2. Лівобічне гідроцеле.

 3. Двохстороннє гідроцеле.

 • за об’ємом рідини

 1. Малий розмір -  до 50 см3.

 2. Середнього розміну -  від 50 до 200 см3.

 3. Великого розміру – від 200 – до 1л.

 4. Гіганського розміру – від 1 л. (Зафіксовані випадки гідроцеле з об’ємом рідини близько до 3 літрів)

Причини виникнення:

 • Теорія вродженого походження - виникає внаслідок незрощення вагінального відростку очеревини і має сполучення з черевною порожниною, внаслідок чого досить часто присутня також водянка оболонок сім’яного канатика – фунікулоцеле. Ряд дослідників вказує на те, що при вродженій водянці оболонок яєчка, сполученій з черевною порожниною, серозна рідина активно переміщається (внаслідок скорочення гладкої мускулатури, що також перешкоджає зворотньому току) до піхвових оболонок яєчка, внаслідок чого підвищується внутрішньо-оболонковий тиск та чиниться альтераційна (пошкоджуюча) дія на оболонки.

 • Теорія травматичного виникнення – при травмах калитки та промежини, порушення лімфо-обігу що виникають внаслідок травматизації. Внаслідок травми також може бути присутнє гідро-гематоцеле. Ятрогенні травми лімфатичних судин при виконанні таких операцій як варикоцелектомія, герніотомія або пластика пахового кільця, також операції на сімявиносних протоках.

 • Теорія інфекційного походження – запальні захворювання органів калитки (орхіт, епідидиміт, фунікуліт)

Клінічно також гідроцеле може виникати при системних хронічних захворюваннях і станах (серцево-судинні патології, серцева декомпенсація, асцит.)  Фізіологічна водянка оболонок яєчка зустрічається приблизно у 5 % новонароджених і в більшості випадків самостійно проходить до кінця 1-го року.

КЛІНІЧНА КАРТИНА

Гостра водянка:з’являється  на фоні іншого захворювання, як правило інфекційно-запального характеру, в цьому випадку хворий скаржиться на гостру біль та підвищення температури.

Хронічна водянка: розвивається поступово, калитка з ураженого боку має шаровидну форму, мягку та еластичну на дотик, як правило не болюча при пальпації, в нижньо - задньому відділі якого знаходиться яєчко. Якщо водянка досягає великих розмірів, то це може створити труднощі при сечовипусканні і при статевому акті.

Гострий біль пацієнт може відчувати коли виникають ускладнення гідроцеле на тлі запальних захворювань калитки.

Більш рідкісним варіантом захворювання є гідро-гематоцеле, що виникає в результаті травми , і представляє собою крововилив в порожнину гідроцеле. Нагноєння оболонок яєчка – піоцеле зустрічається як ускладнення запалення придатків яєчка, орхіту.

ДІАГНОСТИКА:

 • Початкова діагностика гідроцеле базується на даних анамнезу та огляді і пальпації статевих органів. (При пальпації в калитці можна про пальпувати безболісний утвір щільно-еластичної консистенції, з гладкою поверхнею, з відчутною флуктуацією. Яєчко зміщене в нижньо-задню позицію, при великому об’ємі накопиченої  рідини палькується рідко.)

 • Ультразвукове дослідження органів калитки – на даний момент одне з найчастіше використовуваних та найдоступніших методів обстеження. Дозволяє з високою точністю встановити діагноз гідроцеле, шляхом візуалізації накопиченої рідини між оболонками яєчка. Також допомагає встановити причину виникнення водянки оболонок яєчка (пухлини яєчка, епідидиміт, орхіт).

 • Діафаноскопія – метод обстеження що характеризується просвічуванням всіх оболонок яєчка та «водяного мішечка» шляхом ціле-напрямленого світлового потоку. Симптом просвічування буває від’ємним  в тих випадках якщо оболонки яєчка різко потовщенні, присутні гематоцеле, піоцеле або присутній тканинний утвір.

 • Крім об’єктивного обстеження калитки, застосовують також ЗАК, ЗАС, урогенітальні дослідження  на предмет урогенітальної інфекції.

ЛІКУВАННЯ:

Водянка оболонок яєчка відноситься до захворювань, що лікуються переважно хірургічним шляхом. Виключення можуть становити фізіологічні вроджені водянки у дітей раннього віку. Гідроцеле може бути реактивною при запальних процесах в яєчках, придатках, травмі і ряді інших захворювань та як правило піддається консервативним методам лікування за умови лікування до 14 днів  від початку виникнення (антибактеріальна терапія, носіння суспензорію, спокійний режим)

Методи лікування водянки оболонок яєчка можна розділити на 3 основні групи:

 • Пункційні – аспірація рідини за допомогою голки в нижній частині калитки, є паліативним методом. При пункції проводиться тільки видалення накопиченої рідини, не впливаючи на  етіопатогенез захворювання. Як правило до 3-6 місяців настає рецидив захворювання.

 • Оперативні – найбільш поширений тип лікування,  в Україні найчастіше застосовуються операції Бергмана і Вінкельмана.

 • Ін’єкційні – при ін’єкційному методу лікування, після евакуації рідини, вводять медикаментозні речовини, які викликають склерозування оболонок яєчка.

Прогноз лікування  гідроцеле в основному сприятливий, виключення можуть бути при тривалому стисненні яєчка рідиною, особливо у людей молодого віку, внаслідок чого може розвинутись гіпотрофія яєчок та порушення сперматогенезу.

СКЛЕРОТЕРАПІЯ ОБОЛОНОК ЯЄЧОК ПРИ ГІДРОЦЕЛЕ

За кордоном у пацієнтів  старше 40 років перевага віддається  мало-інвазивному та ефективному методу лікування  - склеротерапії оболонок яєчка. ЇЇ досить легко виконувати в амбулаторних умовах і вона не потребує госпіталізації. Це пояснюється тим, що на відміну від операційних методів у склеротерапії  значно менша кількість ускладнень, з іншої сторони досить високий позитивний ефект лікування. Безпечність методу підтверджується низьким числом ускладнень та відсутності значного впливу на сперматогенез.

 Склерозування оболонок -  це метод лікування, згідно якого здійснюється аспірація рідини і після цього порожнину піхвової оболонки вводиться склероз анти – лікарські препарати, що перешкоджають продукуванню рідини серозними оболонками.
Принцип склеротерапії полягає в тому, що склерозанти визивають асептичне запалення оболонок яєчка  з наступним їх «злипанням» (через осідання фібринових ниток на оболонці), що у свою чергу призводить до зникнення порожнини в якій могла б накопичуватись рідина.

Процедура введення склерозанта в порожнину гідроцеле легко виконується, не потребує великих матеріальних витрат чи складного технологічного оснащення.

Перед втручанням за допомогою ультразвукового дослідження визначають об’єм серозної рідини. Потрібно акцентувати увагу  на тому, що цей метод лікування є малоінвазивним, не є радикальним і дану процедуру як правило повторюють 2-3 рази. При цьому пацієнт повинен бути попереджений про можливі повторні втручання. Інтервали між ін’єкціями повинні бути   від  3 місяців, що обумовлено часом для утворення фіброзної тканини.

Після склеротерапії відмічається значне ущільнення та потовщення піхвової оболонки.

 При порівнянні з радикальними хірургічними методами, частота ускладнень яких досягає близько 30%, у вигляді гематом, інфекційного запалення, а середній час госпіталізації +-5днів – то склеротерапія не потребувала госпіталізації, а ускладнення були мінімальними.

  В статистичних даних для прикладу(190 випадків, пацієнти  середній вік до 55,9 років) було доведено, що лікування з використанням склерозантів є успішним після першої ін’єкції – у 62,1%, після повторної ін’єкції – 82,1%.

 Враховуючи легкість виконання, низьку частоту ускладнень, високий рівень ефективності склеротерапія має найбільш сприятливий лікувальний ефект. Аналіз досвіду використання склеротерапії при водянці оболонок яєчка, дає підстави рахувати цей метод альтернативно-конкурентним хірургічному лікуванні для хворих старше 40 років і особливо для пацієнті похилого віку.


( Рейтинг: 4.57, голосів: 23 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Оставить сообщение для администрации клиники
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up

Записатися на прийом

Якщо ви не знайшли потрібну інформацію - зв’яжіться з нами зручним для вас способом