Всеукраїнська науково-практична конференція з ендокринології
Багато пацієнтів звертаються до лікаря зі схожими симптомами – немає сил, слабкість, знижений апетит, сонливість. Як лікарю в такій ситуації визначити причину хвороби? Детальніше розпитуючи пацієнтів з подібними скаргами, часто чується: а ще мені ноги або руки крутить, а іноді не вистачає повітря… Сукупність цих симптомів говорить про хворобу паращитоподібних залоз – невеликих парних залоз, розташованих позаду щитовидної залози. Ці залози контролюють вміст кальцію в організмі людини.
При всій схожості загальних симптомів нездужання людини, порушення функції паращитоподібних залоз викликає й особливі скарги:
біль в кістках, часті переломи кінцівок при незначних навантаженнях, остеопороз, м’язева слабість;
виражені зміни очей (перинуклеарна катаракта), шкіри (груба та суха шкіра з підвищеною схильністю до екзем та грибкових захворювань), ламкість волосся та вій, розшарування нігтів, дефекти зубної емалі);
біль голови, депресія, сонливість, погіршення пам’яті;
відсутність апетиту, тошнота, блювання, біль в животі, закрепи, жовче-кам’яна хвороба, панкреатит;
спрага, часте сечовиділення, нирково-кам’яна хвороба;
артеріальна гіпертензія, часте серцебиття, аритмія;
оніміння м’язів, спазми, судоми.
Все це ознаки довготривалого порушення вмісту кальцію в крові. Мікроелемент кальцій не засвоюється при нестачі вітаміна D, що призводить до гіпокальціємії (нестачі кальцію). Але буває й зворотна дія – висока концентрація кальцію в крові призводить до гіперкальціємії (надлишку кальцію). Обидва стани однаково небезпечні. Точно визначити вміст кальцію в крові можливо лише пройшовши обстеження і проконсультувавшись з лікарем.
Чому ж паращитоподібні залози починають працювати неправильно? Причини збоїв у роботі залоз можуть бути наступні:
вроджена відсутність або недорозвиненість залоз, аденома паращитоподібних залоз;
перенесення операції на щитоподібній залозі (можливе видалення або пошкодження паращитоподібних залоз);
вроджена аномалія розвитку нирок, ниркова недостатність;
незадовільна кількість кальцію в їжі;
порушення засвоєння кальцію в організмі внаслідок недостатньої кількості вітаміну D;
онкологічні захворювання.
Крім цих, існують ще ряд причин збоїв у правильному функціонуванні паращитоподібних залоз, тому звернення до лікаря є обов’язковим.
Якщо ви помітили в себе один або декілька подібних симптомів, необхідно звернутись до лікаря. Для встановлення діагнозу лікар призначить:
дослідження крові;
дослідження сечі;
електрокардіографі́ю (ЕКГ);
ультразвукове обстеження шиї та внутрішніх органів.
Деколи потрібні ще й додаткові обстеження, для отримання повної картини ураження організму. Лише після цього лікар призначає відповідне лікування. Достатня кількість кальцію в організмі та його повноцінне засвоєння дуже важливі для здоров’я людини. Мікроелемент кальцій є регулятором життєво важливих функцій – зсідання крові, передача імпульсів у нервовій системі, скорочення м’язів.
Лікування захворювань паращитоподібних залоз вимагає як усунення основної причини хвороби, так і усунення наслідків, якщо вони є. Призначення лікування залежить від ступеня ураження організму. Деколи необхідна операція. Але у більшості випадків допомагає медикаментозне лікування, яке призначає лікар. Самолікування вкрай загрозливе! Надлишок кальцію в організмі так само небезпечний, як і його нестача, тому лікар підбирає індивідуально для кожного пацієнта процес відновлення балансу вітаміну D.
Телефонуйте для запису на прийом та обстеження у ендокринологічне відділення клініки «Оксфорд Медікал» у Львові за номерами: (032) 245 00 00, (050) 245 00 00.
Також ви можете заповнити форму на нашому сайті.
Акції
пр. В. Чорновола, 45А/9
Телефон:
(050) 245 00 00
(032) 245 00 00
(068) 245 0000 (Viber)
вул. Зубрівська, 21
Телефон:
(050) 245 00 00
(032) 245 00 00
(068) 245 0000 (Viber)
Раппапорта, 6
Телефон:
(050) 245 00 00
(032) 245 00 00
(068) 245 0000 (Viber)
Записатися на прийом
Якщо ви не знайшли потрібну інформацію - зв’яжіться з нами зручним для вас способом