Склеротерапія – цілком безпечна процедура для лікування варикозу, особливо на його початкових стадіях. Вона є ефективним методом для поліпшення як естетичного вигляду ніг, так і полегшення основних симптомів варикозу, таких як біль, набряки і важкість.
Перевагами склеротерапії є її малоінвазивність адже немає потреби у хірургічну втручанні та знеболенні; швидке відновлення пацієнтів – повернення до звичного життя зазвичай триває від одного до декілька днів; добрий естетичний ефект – вона ефективно усуває судинні зірочки і дрібні варикозні вени та венозні сітки.
Під час виконання склеротерапії у вену шприцом вводять спеціальну речовину – склерозант. Він діє на внутрішню оболонку стінки судини, руйнуючи її. У подальшому відбувається склеюванням просвіту вени і перетворення її на сполучнотканинний тяж, який у з часом розсмоктується. Для покращення «склеювання» вени та прискорення її розсмоктування рекомендовано після процедури використовувати компресійну терапію (компресійні пов’язки, панчохи чи еластичне бинтування).
Види склеротерапії:
- Мікросклеротерапія – основний метод, який використовують для мініінвазивного видалення судинних зірочок та венозних сіток.
- Пінна склеротерапія (Foam-Form) – склерозант змішують з повітрям, утворюючи піну яка зменшує його контакт із кров’ю, тим самим зберігаючи сталу концентрацію препарату. Відповідно, за рахунок цього така процедура є більш ефективніша, як і через кращий контакт препарату із стінками вен. Такий вид склеротерапії підходить для вен середнього розміру.
- Склеротерапія, як один із етапів венектомії або ендовазальної лазерної коагуляції;
- ЕХО-склеротерапія, чи катетерна склеротерапія – проводиться під контролем ультразвуку, завдяки якому є можливість точно вводити склерозант по катетеру у глибокі і /або вени середнього діаметру
Етапи склеротерапії
- Визначення розміщення варикозно розширених вен на ногах, які будуть підлягати склерозуванню, вибір відповідного препарату-склерозанта.
- Сама процедура – введення склерозанту тонкою голкою у вену.
- Компресійна терапія – використання компресійної пов'язки, еластичне бинтування або одягання компресійні панчохи.
Слід пам’ятати, що деколи є потреба проводити склеротерапію в декілька сеансів, залежно від складності захворювання.
Протипокази до склеротерапії
- Індивідуальна непереносимість або алергічна реакція на препарат;
- Вагітність або період годування груддю;
- Венозні тромбози або тромбофлебіт;
- Системні захворювання у стадії декомпенсації (серцева, ниркова, печінкова недостатність);
- Захворювання периферичних артерій (атеросклероз судин нижніх кінцівок)
- Проблеми зі згортанням крові – порушення коагуляції збільшують ризик виникнення тромбозів або кровотеч, сприяють утворенню синців після процедури.
- Інфекційні захворювання та запальні процеси – наявність інфекцій чи запалення у зоні проведення процедури може призвести до гнійних ускладнень.
- Цукровий діабет у стадії декомпенсації – є підвищений ризик ускладнень, повільне загоєння проколів.
- Онкологічні захворювання – через вплив на організм і ризик додаткових ускладнень.
Перед проведенням склеротерапії:
- Не слід проводити епіляцію;
- За декілька днів до процедури для запобігання підвищеної кровоточивості тканин і збільшення ризику утворення синців по можливості припинити прийом таких лікарських препаратів, як антикоагулянти, антитромботичних, дезагрегантів (аспірину, клопідогрелю) та протизапальних препаратів (диклофенак, ібупрофен);
- Після склеротерапії, як і після будь-якої медичної процедури, можливе виникнення ускладнень. Причин їх виникнення наступні: індивідуальна непереносимість препарату, не дотримання правил та тривалості післяопераційної компресійної терапії, індивідуальні особливості організму.
Після проведення склеротерапії:
- Відразу після процедури необхідно походити у швидкому темпі впродовж 40-60 хвилин;
- Носити компресійну білизну чи не знімати еластичний бинт
- впродовж 3 діб чи 2 діб, якщо процедура проводилась на дрібних судинах;
- Щоденно ходити пішки не менше години
- Впродовж 2 тижнів не приймати гарячу ванну та 1,5-2 місяців не відвідувати лазню чи сауну
- Не рекомендовано засмагати на пляжі або в солярії і використовувати засоби для засмаги (термін узгоджується із лікарем).